This website uses third party cookies to improve your experience. If you continue browsing or close this notice, you will accept their use.

Program

DRAFT PROGRAMME

1st week “Challenges to representation? Democracy, elections and party competition in the XXIst century”

Monday 8 July

11.00-12.30 - Giovanni Orsina (LUISS School of Government), Opening lecture on Political legitimation and the evolution of electoral systems: the rise of anti-politics TBC

14.00-15.30 - Lorenzo De Sio (LUISS-CISE), Lecture on A brave new world? Issues, party strategy and post-ideological party competition

Tuesday 9 July

9.30-11.00 - Nicolas Sauger (Sciences Po-Paris), Public policies and electoral choice TBC

11.30-13.00 - Alessandro Chiaramonte (University of Florence and CISE) and Vincenzo Emanuele (LUISS-CISE), Lecture on Electoral volatility and evolution of party systems in Europe TBC

Wednesday 10 July

9.30-11.00 - Sylvia Kritzinger (University of Vienna), Lecture on Representation challenged: responsiveness, responsibility and populist parties TBC

11.30-13.00 Robert Bray (Former head of unit, Secretariat of the Legal Affairs Committee, European Parliament) - Workshop on The verification of credentials of new members of parliament TBC

Thursday 11 July

9.30-11.00 Romain Lachat (Sciences Po-Paris), Lecture on Challenge to ideology and conflict mobilisation: party strategy innovation in post-crisis Europe TBC

11.30-13.00 Workshop on The impact of electoral systems on parliamentary organization and procedures TBC

14.00 – Visit to the Chamber of Deputies TBC

Friday 12 July

11.30-13.00 Closing lecture on The 2019 European elections as a turning point TBC 

2nd week – “Electoral law, Parliaments, democratic principles: what role for non-majoritarian institutions?”

Monday 15 July

9.30-11.00 - Marta Cartabia (Italian Constitutional Court and Commission for Democracy through Law), Opening lecture on Democratic principles, rule of law and international monitoring in Europe TBC

11.30-13.00 - Olivier Rozenberg (Sciences Po-Paris), Lecture on The place of parliamentarism in democratic theory today

14.00-16.30 - Maria José Martínez Iglesias (European Parliament), Workshop on Legal issues and Court of Justice's case law on the European elections: a view from the European Parliament TBC

Tuesday 16 July

9.30-11.00 - Marco Armanno (University of Palermo), Lecture no Voting rights in the age of political distrust

11.30-13.00 Giuseppe Martinico (Sant’Anna Pisa), Lecture on Elections and referendums at the time of populism

14.30-16.00 - Renata Tardioli (Rome) and Gonzalo Jorro Martinez (European Commission), Workshop on Election observation and assistance TBC

Wednesday 17 July

9.30-11.00 - Bob Watt (BA, BCL, PhD), Lecture on Changing the laws on elections, the activity of Electoral Commissions and the role of international standards

11.30-13.00 - Lara Trucco (University of Genova) and Giovanni Piccirilli (LUISS), Lecture on Electoral disputes: who is the arbiter and with which powers?

14.30 – 16.00- Graziella Romeo (Bocconi University, Milan), Lecture on The US Supreme Court and the problem of partisan gerrymandering

Thursday 18 July

9.30-11.00 Nicola Lupo (LUISS), Lecture on Constitutional Courts and electoral legislation: the case of Italy

11.30-13.00 - Cristina Fasone (LUISS), Lecture on The role of supranational courts in shaping electoral law

14.30 – Visit to the Italian Senate TBC

Friday 19 July

9.30 – 12.00 Closing roundtable on Euroskepticisim and the “new” European Parliament: what’s next after the 2019 vote? TBC

12.00-12.30 Commencement of diplomas