This website uses third party cookies to improve your experience. If you continue browsing or close this notice, you will accept their use.

Program

DRAFT PROGRAMME

1st week “Challenges to representation? Democracy, elections and party competition in the XXIst century”

Monday 8 July

10.00-11.00 – Introduction to the course

11.00-12.30 - Giovanni Orsina (LUISS School of Government), Opening lecture onPolitical legitimation and the evolution ofelectoral systems: the rise of anti-politics

14.00-15.30 - Lorenzo De Sio (LUISS-CISE), Lecture on A brave new world? Issues, party strategy and post-ideological party competition

Tuesday 9 July

9.30-11.00 - Nicolas Sauger (Sciences Po-Paris), Lecture on Public policies and electoral choice

11.30-13.00 - Vincenzo Emanuele (LUISS-CISE), Lecture on Electoral volatility and evolution of party systems in Europe

14.00-16.30 – First simulation exercise

Wednesday 10 July

9.30-11.00 – Sylvia Kritzinger (University of Vienna), Lecture on Representation challenged: responsiveness, responsibility and populist parties

11.30-13.00 – Robert Bray (Former head of unit, Secretariat of the Legal Affairs Committee, European Parliament – European Law Institute) - Workshop on The verification of credentials of new members of parliament

14.30-16.00 – Arthur Borriello (Université Libre de Bruxelles), Lecture on Party systems and populism after the economic crisis in Southern Europe

16:30-18:00 – Participants’ presentation

Thursday 11 July

9.30-11.00 – Romain Lachat (Sciences Po-Paris), Lecture on Challenge to ideology and conflict mobilisation: party strategy innovation in post-crisis Europe

11.30-13.00 Workshop on The impact of electoral systems on parliamentary organization and procedures TBC

14.30 – Visit to the Italian Chamber of Deputies TBC

Friday 12 July

9.30-11.30  Written test (for those attending just the first week)

11.30-13.00 Closing lecture on The 2019 European elections as a turning point TBC

 

2nd week – “Electoral law, Parliaments, democratic principles: what role for non-majoritarian institutions?”

Monday 15 July

11.00-11.30 – Introduction to the course

11.30-13.00 - Marta Cartabia (Italian Constitutional Court and European Commission for Democracy through Law), Opening lecture on Democratic principles, rule of law and international monitoring in Europe

14.00-15.30 - Olivier Rozenberg (Sciences Po-Paris), Lecture on The place of parliamentarism in democratic theory today Parliament

16.00-17.30 - Maria José Martínez Iglesias (European Parliament), Workshop on Legal issues and Court of Justice's case law on the European elections: a view from the European Parliament

Tuesday 16 July

11.30-13.00 – Giuseppe Martinico (Sant’Anna Pisa), Lecture on Elections and referendums at the time of populism

14.30-16.00 - Gonzalo Jorro Martínez (European Commission) and Renata Tardioli (EU-OSCE/ODIHR),Workshop on Linking Election Observation to Electoral Assistance and Parliamentary Strengthening

Wednesday 17 July

9.30-11.00 - Bob Watt (BA, BCL, PhD), Lecture on Changing the laws on elections, the activity of Electoral Commissions and the role of international standards

11.30-13.00 - Lara Trucco (University of Genova) and Giovanni Piccirilli (LUISS), Lecture on Electoral disputes: who is the arbiter and with which powers?

14.00 – 15.30 - Graziella Romeo (Bocconi University, Milan), Lecture on The US Supreme Court and the problem of partisan gerrymandering

Thursday 18 July

9.30-11.00 – Nicola Lupo (LUISS), Lecture on Constitutional Courts and electoral legislation: the case of Italy

11.30-13.00 – Cristina Fasone (LUISS), Lecture on The role of supranational courts in shaping electoral law

14.30 – Visit to the Senate of the Italian Republic TBC

Friday 19 July

9.00-11.00 – Written test (for those attending the second week or both weeks)

11.00 – 13.30 Closing roundtable on Euroskepticism and the “new” European Parliament: what’s next after the 2019 vote? TBC

13. 30 – Commencement of diplomas